Lenovo Yoga 3 Pro

 

Ďakujem spoločnosti ThinkPro.sk za zapožičanie.

Video

Fotografie (Facebook)

Upgrade Windows 10 (Facebook)

Vzhľad a prevedenie

Konvertibilný notebook na prvý pohľad vyzerá veľmi pekne a štýlovo. Viac jeho výzor ale ocenilo nežnejšie pohlavie. Strieborná farba je na dnešné pomery už dosť fádna. Yoga 3 Pro sa vyrába v troch farbách. Mne osobne sa najviac páči žiarivá oranžová. Pre niekoho môže byť táto farba dosť výstredná. Veľkosť niekedy klame. Pri pohľade na Yogu hlava nadobúda dojem ultra ľahkého zariadenia. Yoga je v skutočnosti ľahká, lenže pri držaní v režime tabletu si hmotnosť uvedomíte po niekoľkých minútach. Záves displeja je síce dizajnový skvost a inovatívny prvok, ale v režime notebooku položeného na stole ho takmer nevidno. V režime stanu si ho už všimne každý. Vo všeobecnosti musím dizajn pochváliť. Som síce zástanca klasickej („nudnej a škaredej“) ThinkPad rodiny, ale Yoga 3 Pro na mňa od začiatku dizajnom zapôsobila. Viem si ju predstaviť v rukách manažérok a riaditeliek. Pri mužskom pohlaví by som bol už však zdržanlivejší.

Konektory

Pri veľmi tenkom tele som nesmierne rád, že Yoga 3 Pro má relatívne dostatok konektorov. Je každému jasné, že tu CD/DVD mechaniku hľadať nemôžeme.
Dosť zaujímavé je použitie napájacieho konektora. Na jednej strane vyzerá ako obyčajný USB konektor, druhá strana je opäť takmer rovnaká ako USB konektor. Viac na fotografiách. Skúšal som napr. powerbanku – notebook sa nenabíjal. Ani pri použití USB v počítači. Celkom ma konektor prekvapil – podľa mňa by tam nebol problém dostať konektor, ktorý poznáme z ThinkPadov. Toto riešenie „nového“ nabíjacieho konektora prestanete brať ako nevýhodu, pokiaľ do nabíjacieho konektoru v Yoge nezasuniete USB kľúč, aj keď to na prvý dojem vyzeralo, že by sa to podariť nedalo. Nabíjací konektor je kombinovaný s USB portom a tak Yoga pojme až 3 USB zariadenia. Výborný nápad. SD karta vytŕča z čítačky takmer celá. Pri prenášaní si treba dať na to pozor.

Displej

Prvý pohľad vynikajúci. Displej vidím najmä pri pozeraní videí. Zvlášť tých s vysokým rozlíšením (Yoga zvláda pri vysokom výkone bez problémov aj 4K videá). Problémom sú však stále programy, ktoré pre takéto vysoké rozlíšenie nie sú pripravené. Ovládacie prvky programov sú tak strašne malé (napr. skúšaný Total Commander, Windows Media Player, Xnview, ... ) Dotyková vrstva funguje výborne. Nie je problémom používať dotyk aj v rohoch monitora. Pozorovacie uhly a obraz sú opäť výborné a dobre čitateľné. Lesklá vrstva sa často podpíše pod problém, ako umiestniť notebook, aby ste v ňom nevideli seba, alebo odraz okolia (toto som si na 100% potvrdil pri fotení Yogy). Podsvietenie bolo pre mňa postačujúce. Stalo sa mi, že niekomu intenzita podsvietenia nevyhovovala (bola slabá). V interiéri podsvietenie postačuje, von narazíte na problém, keď zistíte, že viac vidíte okolie ako seba. Notebook počas testu malo v rukách takmer 10 ľudí a túto skutočnosť potvrdili. Chcelo by to silnejšie podsvietenie. Pod displejom nájdete Windows dotykovú klávesu vyvolávajúcu už modernozovanú ponuku štart.

Zvuk

Z videa je počuť, že Yoga dokáže hrať hlasito a bez väčšieho skreslenia. Pozeranie filmu v miestnosti pri použití vstavaných JBL reproduktorov problémy robiť nebude.

Klávesnica

Celkový dobrý notebook zatieňuje klávesnica. Povedané inak, klávesnica je najkontroverznejší prvok celého notebooku. Pochváliť musím podsvietenie. Síce je len jednoúrovňové, je dostatočne silné. V noci môže už niekomu prekážať. Je dosť jasné vďaka „gumeným“ klávesom, ktoré dobre vedú svetlo. Nevýhoda klávesnice je však len v piatich radoch. Pre mňa je to zásadný nedostatok, keď musím v programoch používať FN klávesu. Písanie sprevádzajú často preklepy. Na klávesnici sa síce píše takmer bezhlučne („hluk“ je možné počuť vo videu), lenže klávesy majú neistý stisk a veľmi nízky zdvih. Chýba výraznejší doraz. Predpokladám, že pri písaní dlhších textov bude asi lepšie prikúpiť externú klávesnicu (napr. bezdrôtovú). Síce som zvyknutý na vysoký štandard ThinkPad klávesníc, lenže môj názor potvrdil takmer každý, kto mal Yogu 3 Pro v rukách. Klávesnica je v tomto konvertibilnom notebooku jednoducho tým najslabším článkom.

Clickpad

Opäť si neodpustím poznámku a porovnanie s ThinkPadom. Clickapd zachytáva takmer každú nečistotu a masť. Na ThinkPade sa mi to nestáva. V hornej časti je takmer nestlačiteľný. Pri klikaní vydáva jemný zvuk. V tomto smere je to v poriadku. „Hlukovo“ mi vyhovuje viac ako v ThinkPade. Tam je použité sklo, je ťažký a má až 5 bodov na klikanie. Clickpad považujem v tomto prípade za priemer. Opäť by som viac odporúčal použiť externú myš (ideálne bezdrôtovú), alebo ovládať notebook dotykom. (Doplnené – pri upgrade Windows 10 odporúčam stiahnuť nové ovládače – Clickpad sa pre režime tabletu nedeaktivoval, sprevádzali ho taktiež trhané pohyby. Po aktualizácii sa problémy odstránili)

Chladenie

Pôvodne som si myslel, že tento konvertibilný notebook bude chladený pasívne. Po pár minútach práce a zapnutí ventilátora mi bolo jasné, že na pasívne chladenie môžeme zabudnúť. Konštrukcii by určite prospelo, keby bola tvorená z kovu (hliníku, alebo zliatiny). Teplo by sa tak lepšie rozvádzalo do okolia. Ku cti Lenovu patrí, že ventilátor vôbec neruší a vydáva len jemný šum. Nestretnete sa s „piskľavým“ vyfukujúcim zvukom vzduchu. Teplý vzduch vyfukuje v zadnej pravej časti kĺbu. Táto časť sa v notebooku aj najviac zahrieva. V extrémnych horúčavách počas ktorých som notebook testoval to bolo riadne cítiť hlavne pri položení na nohy, pokiaľ máte len krátke nohavice. K chladeniu už len zaujímavosť - predstavte si, aký tenký musí byť vo vnútri ventilátor. Najviac sa Yoga zapotila pri konverzii videa.

Batéria, výdrž

Osobne si myslím, že udávaná výdrž je dosť prehnaná. Yogu som síce najčastejšie používal vo vysokom režime (aby sa procesor nepodtaktoval), lenže ja som priemerne dosahoval výdrž okolo 5 hodín. Udávaných 9 hodín by ste teoreticky mohli dostať pri zníženom jase displeja, vypnutej Wi-Fi a úspornom režime. Tento stav sa najčastejšie využíva pri pozeraní filmov (napr. vo vlaku). Lenže, ako som už spomenul, ak cestujete vlakom, budete potrebovať 100% podsvietenie a tým pádom opäť skracujete výdrž batérie. V každom prípade, cca. 5 hodín je priemerná doba a nemám k nej výhrady.

Aktualizácia – Windows 10 má problémy s napájaním a režimami napájania. Stalo sa mi v prvých dňoch, že bežným zatvorením notebooku očakávate režim spánku a šetrenie batérie. Po pár hodinách som notebook otvorila  hneď sa aj vypol. Aktualizácia rieši aj tento problém.

Windows 10

Som rád, že som mohol spraviť na Yoge 3 Pro aktualizáciu na Windows 10. Až s týmto Windowsom dostáva Yoga to pravé notebookovo-tabletové prostredie. Primárne chcem písať o Yoge, nie Windowse, ale môžem len stručne povedať, že prechod na Windows 10 má pri tomto konvertibilnom notebooku zmysel. Problémy boli len s napájaním a clickpadom, ale je otázkou pár minút aktualizovať tento nedostatok. Predpokladám, že časom pri vylaďovaní ovládačov tento problém zmizne už hneď po prechode na Windows 10. Windows 10 posúva Yogu v tomto prípade po softvérovej stránke o stupienok vyššie vo využiteľnosti.

Yoga obsahuje aj Onekey recovery – cca. 3 kliky a máte naspäť Windows 8.1

Záver

V rukách som mal veľmi pekný a štýlový konvertibilný notebook. Doteraz som nespomenul cenu. Konkrétny testovací kus sa predáva za cenu nad 1.000€. Najväčším problémom je tak podľa mňa osobne suma, ktorú Lenovo pýta za toto zariadenie... Tu sa môžu (a právom) ozvať zástancovia spoločnosti Apple. Za svoje peniaze dostanú podľa môjho názoru viac.

 

Hodnotenie: @@@@@@@ (7/10)

 

+ displej                                                                             - displej (vysoké rozlíšenie)

+ konvertibilita                                                                    - klávesnica, clickpad

+ štýlovosť celého zariadenia                                               - zahrievanie pri výkone

+ spojovací kĺb                                                                    - vytŕčajúca SD karta

+ dostatok konektorov

+ kombinovaný napájací konektor s USB konektorom